in english   TRUMMID JA AJALUGU
TOOTED
WORKSHOPID
KONTAKTRaamtrumm (tuntud ka kui šamaanitrumm) on kõige lihtsama ehitusega trumm, mis koosneb raamist ja selle peale pingutatud nahast. Šamaanitrumm on üks vanimaid muusikainstrumente maailmas ja ilmselt võeti kasutusele kohe kui inimene avastas, et pingule kuivanud loomanahk on hea heli tekitamise membraan.

Harilikult on raamtrummid ümmargused kuid esineb ka kaheksa- ja kuuenurkseid. Puust raam võib olla kaetud mis iganes looma nahaga, peaasi et oleks sobiv paksus heli tekitamiseks. Vahel kinnitatakse trummi külge metallist plaate või taldrikuid, et tekitada seeläbi lisaks metalset heli resonatsi.

Raamtrummi erilisus seisneb selles et naha pind on kordi suurem kui trummi raami sügavus. Tavaliselt on raamtrummile nahk paigaldatud vaid ühele poole, jättes teine pool lahtiseks. Raam on harilikult valmistatud painutatud puidust, mis on otsiti ühedatud. Puuliikidena on levinud tamm, roosipuu, mänd, kuusk jne.

Vanim ja levinuim viis naha ja raami ühendamiseks on raami külge õmblemine või naha ribadega pingutamine. On võimalik teha ka võru ja kruvide abil häälestatavaid trumme.

Vaatamata oma lihtsale ehitusele on šamaanitrummil olnud läbi aegade väga tugev spirituaalne ja meelelahutuslik tähtsus. Šamaanitrumm heli peetakse väga lõõgastavaks ja inspireerivaks. Kultuurides kus nad olid laialdselt kasutusel mängisid mehed suuremaid ja naised keskmise suurusega trumme. Raamtrummid pärinevad Kesk-Idast ja Indiast, jõudes keskajal läbi islami kultuuri ka Euroopasse.


Tuntuimad raamtrummide nimed on:

Adufe (Portugal)
Bendir (Põhja-Aafrika)
Bodhran (Iirimaa)
Buben (Venemaa)
Daf (Iraan, Kurdistan, Aserbaidžaan, Türgi, Kesk-Ida)
Daffu (India)
Ghaval (Aserbadsaania)
Kanjira (Lõuna-India)
Mazhar (Egiptus)
Pandeiro (Brasiilia)
Rig (Araabia)
Tambourine (Euroopa, USA)
Tar (Põhja-Aafrika)