in english   
eesti keeles   


TRUMMID JA AJALUGU
TOOTED
WORKSHOPID
KONTAKTSUOMI SUOMI SUOMI

Raamtrumm on kõige lihtsama ehitusega trumm, mis koosneb raamist ja selle peale pingutatud nahast. Raamtrumm on üks vanimaid muusikainstrumente maailmas ja ilmselt võeti kasutusele kohe kui inimene avastas, et pingule kuivanud loomanahk on hea heli tekitamise membraan.

Harilikult on raamtrummid ümmargused kuid esineb ka kaheksa- ja kuuenurkseid. Puust raam võib olla kaetud mis iganes looma nahaga, peaasi et oleks sobiv paksus heli tekitamiseks. Vahel kinnitatakse trummi külge metallist plaate või taldrikuid, et tekitada seeläbi lisaks metalset heli resonatsi.

Raamtrummi erilisus seisneb selles et naha pind on kordi suurem kui trummi raami sügavus. Tavaliselt on raamtrummile nahk paigaldatud vaid ühele poole, jättes teine pool lahtiseks. Raam on harilikult valmistatud painutatud puidust, mis on otsiti ühedatud. Puuliikidena on levinud tamm, roosipuu, mänd, kuusk jne.

Vanim ja levinuim viis naha ja raami ühendamiseks on raami külge õmblemine või naha ribadega pingutamine. On võimalik teha ka võru ja kruvide abil häälestatavaid trumme.

Vaatamata oma lihtsale ehitusele on raamtrummil olnud läbi aegade väga tugev spirituaalne ja meelelahutuslik tähtsus. Raamtrummi heli peetakse väga lõõgastavaks ja inspireerivaks. Kultuurides kus nad olid laialdselt kasutusel mängisid mehed suuremaid ja naised keskmise suurusega trumme. Raamtrummid pärinevad Kesk-Idast, Indiast ja Roomast, jõudes keskajal läbi islami kultuuri ka Euroopasse.


Tuntuimad nimed raamtrummidest erinevates kultuurides on:

Adufe (Portugal)
Bendir (Põhja-Aafrika)
Bodhran (Iirimaa)
Buben (Venemaa)
Daf (Iraan,Kurdistan,Asherbadshaania, Türgi, Kesk-Ida)
Daffu (India)
Ghaval (Aserbadsaania)
Kanjira (Lõuna India)
Mazhar (Egiptus)
Pandeiro (Brasiilia)
Rig (Araabia)
Tambourine (Euroopa, USA)
Tar (Põhja Aafrika)